Į Lietuvių virtuves vis dažniau atkeliauja kazanas

Rytų šalyse kazanai – didysis virtuvės karalius, kurį galite rasti kiekvienuose namuose. Tačiau vis dažniau lietuviai, norintys paragauti rytietiškų skonių ar pasimėgauti maisto gamyba lauke, renkasi kazanus maisto gamybai. Lietuvoje vis daugiau pardavėjų siūlo įsigyti šiuos kokybiškus ir ilgaamžius ketaus puodus.

Iš kazano istorijos

Iki šiol tiksliai nėra žinoma, kokioje šalyje buvo sukurti kazanai. Tačiau manoma, kad  tai galėjo būti tuurkų, o gal net mongolų tarpe gimęs puodas. Čia visais laikais žmonės mėgo troškinius, mėsos ir daržovių patiekalus, kurių gamybai kazanas – geriausias pasirinkimas.

Iš pradžių jis buvo gaminamas iš lengvesnių ir plonesnių metalų,  o kiek vėliau jis atrado savo geriausią formą ir medžiagą bei buvo pradėtas gaminti iš ketaus, liaudyje dar  vadinamo špižiaus. Iki šių dienų kazanai įvairiose šalyse žinomi kaip apvalus puodas su dangčiu, skirtas maisto gamybai ant atviros ugnies.

Populiariausi patiekalai kazane

Gali būti, kad kazanas neatsiejamas nuo plovo. Lietuvoje plovo gamyba taip pat labai populiari, mūsų šalyje netgi vyksta plovo gamybos čempionatai. O kazanai tam puikiai tinka. Lietuvoje ypač žinomas uzbekiškas plovas, kuris gaminamas kazane įgauna ypatingą skonį, nes gamyba vyksta taikant skirtingas technikas:  kepimą, virimą ir troškinimą. Taip pagaminta mėsa tampa sultinga ir biri, o daržovės – išlaiko  savo skonį ir nepraranda formų.

Apie plovą sklando daug įvairių legendų.  Manoma, kad plovas mena dar Aleksandro Makedoniečio laikus ir galėjo būti atrastas kaip geriausias patiekalas kariams. Buvo manoma, kad sotus mėsos, daržovių ir ryžių troškinys užtikrina tiek jėgų kareiviams, kad jie galėtų išbūti mūšio lauke visą dieną.

Kaip išsirinkti ir prižiūrėti kazaną

Jeigu norite savo namiškius stebinti skaniais patiekalais, kazanas –  puikus pasirinkimas. Tai universalus puodas, kurį galima naudoti tiek vasarą,  tiek žiemą. Rinktis reikėtų pagal formą ir dydį. Jeigu ketinate kazaną naudoti tik plovui, galite rinktis apvalų ir plokščią kazaną, kuris kartais galės pasitarnauti ir kaip ketaus keptuvė. O jeigu bandysite daugiau įvairių patiekalų, tokių  kaip sriubos, troškiniai – pasirinkite apvalesnį ir gilesnį kazaną. Taip pat  atkreipkite dėmesį į kazano talpą. Nuo jos priklauso, kiek žmonių galėsite pamaitinti  su maistu, pagamintu puode.

Prieš naudojimą kazaną  reikia tinkamai paruošti – sutepti aliejumi. Taip pat aliejumi reguliariai reikėtų sutepti kazaną ir po maisto gamybos. Labai svarbu, kad kazane neužsiliktų maisto likučių arba skysčių. O norint išplauti kazaną, nereikia naudoti jokios chemijos. JĮ geriausiai praplauti karštu vandeniu, taip,  kaip įprastai namuose valoma ketaus keptuvė.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.