Mediniai namai: 5 patarimai, kaip jais rūpintis teisingai

Norint užtikrinti gerą namų būklę, reguliari priežiūra būtina bet kokio tipo statiniui. Ne išimtis ir naujakurių vis dažniau pasirenkami mediniai namai. Kaip ir visoms, namo statybose naudojamoms medžiagoms, medienai reikia meilės ir reguliarios priežiūros, nes tik tuo atveju ji išlaiko gerą išvaizdą ir nėra pažeidžiama ją nuolat veikiančios aplinkos. Todėl, nesvarbu, ar statote naujus medinius namus, ar juose gyvenate jau ne vienerius metus, žinoti, kaip turi būti prižiūrimi mediniai nameliai – ypač svarbu. Būtent jomis šiame straipsnyje ir nusprendėme pasidalinti.

 1. Apsaugokite savo namus nuo kenkėjų

Dar prieš renkantis medinukus nuolatiniam gyvenimui, svarbu žinoti, jog šie – labai jautrūs medieną naikinantiems kenkėjams ir vabzdžiams. Todėl atidžiai tikrinti, ar kenkėjai nepradėjo veistis jūsų mediniame name – privalėsite nuolat. Praktikoje gausu pavyzdžių, kai tai, jog medinis namelis yra užpultas kenkėjų, pastebima tik po kurio laiko, gerokai vėlesnėje namo pažeidimo stadijoje. Pavyzdžiui, mediniai namai dažnai paslapčia užpuolami termitų, kurie mėgsta veistis jų konstrukcijose. Tam kelią užkirsti galima tik vykdant reguliarius namo būklės patikrinimus. Nors juos galite atlikti patys, atsižvelgiant į tai, kad tokius kenkėjus, kaip termitai aptikti – ypač sunku, o jų išnaikinimo procesas – dar sudėtingesnis, darbus rekomenduojama patikėti savo sritį išmanantiems specialistams.

 1. Investuokite į patvarias medienos rūšis

Net jei jūsų medinis namelis jau pastatytas gerokai anksčiau, jį išsaugoti pasitelkus kokybišką medieną – dar ne vėlu. Investuokite į kietos ir patvarios medienos rūšis, jei planuojate pertvarkyti ar atnaujinti kai kurias namo dalis, apsvarstykite galimybę naudoti ąžuolą kaip esamo medžio pakaitalą. Pavyzdžiui, renovaciją galite pradėti nuo virtuvės, sumontuodami ąžuolinius stalviršius arba svetainėje pakeisdami esančias grindis į ąžuolines.

Jei ieškote kiečiausios ir stipriausios medienos naujo namo statyboms, geriausias pasirinkimas bus taip pat ąžuolas. Jis pasižymi stiprumo savybėmis, yra žinomas dėl savo atsparumo drėgmei, o, atsižvelgiant į tai, jog mediniai nameliai yra nuolat veikiami įvairių kritulių, šis atsparumas – ypač svarbus. Be to, ąžuolas taip pat pasižymi gana unikalia išvaizda, todėl ir dėl šios priežasties yra vienas populiariausių naujakurių pasirinkimų.

 1. Parinkite kokybiškus dažus ir beicą

Beicuota arba dažyta mediena yra gana populiarus sprendimas šių dienų statybų sektoriuje, ypač kai siekiama apsaugoti medines konstrukcijas. Svarbu akcentuoti, jog medinių daiktų beicavimas ir dažymas yra atliekamas ne tik dėl estetikos, bet ir gali padėti apsaugoti medieną nuo drėgmės, saulės spindulių bei kitų išorinių veiksnių. Pakartotinis medienos apdirbimas specialiomis priemonėmis privalo būti atliekamas reguliariai, kas kelerius metus.

Kalbant apie dažus mediniam namui, galima rinktis iš ne vienos jų rūšies, atsižvelgiant į jūsų pageidavimus ir biudžetą. Jie gali būti pagaminti tiek aliejaus, tiek vandens pagrindu, o abi šios medžiagos turi savo privalumų ir trūkumų. Specialistų teigimu, vandens pagrindu gaminamoms apsaugos priemonės bei dažai pasižymi ne tik didesniu draugiškumu aplinkai, bet ir yra panaudojami gerokai plačiau, dažų spalvos yra linkę blukti lėčiau.

Atkreipkite dėmesį į tai, kad tiek dažai, tiek visos priemonės, kuriomis ketinama užtikrinti medinio namo apsauga, privalo būti tepamos tik ant visiškai sausos medienos. Kai kuriais atvejais prieš padengiant medieną specialiomis priemonėmis ar dažais ją netgi rekomenduojama nuvalyti drėgnu skudurėliu arba net nušlifuoti senas apsaugos priemones, prieš medinio namelio sienas padengiant nauju jų sluoksniu. Tik naudojant ilgalaikę apsaugą nuo UV spindulių, vandens bei galingus fungicidus ir kokybiškus dažus užtikrinsite, kad medinis namas gerai atrodys ilgą laiką. Iš pradžių namelio medieną specialiomis priemonėmis dažniausiai reikia apdoroti kasmet, vėliau apsaugą užtenka atnaujinti kas kelerius metus, priklausomai nuo to, kiek sluoksnių ją padengėte bei kokias priemones naudojote. Paprastai tą namelio pusę, kurią dažniau apšviečia saulės spinduliai, teks apsaugos priemonėmis ar dažnų sluoksniu padengti dažniau.

 1. Pasirūpinkite medinėmis grindimis

Medinės grindys būdingos praktiškai kiekvieno medinio namelio atveju, nes jų natūralumas leidžia sukurti itin jaukią, gamtai artimą gyvenamąją erdvę. Vis dėlto, norint išsaugoti jų žavesį, visapusišką priežiūrą užtikrinti taip pat būtina.

Kaip ir mediniai namai, iš medžio pagamintos grindys reikalauja reguliarios apsaugos specialiomis priemonėmis. Tačiau, papildomai galima imtis ir keleto kitų veiksmų, padėsiančių užtikrinti nepriekaištingą grindų būklę.

 • Naudokite durų kilimėlius prie įėjimo, nes tokiu būdu sumažinsite nešvarių grindų problemą.
 • Ant baldų kojų naudokite kamščius ar veltinio pagalvėles, nes taip išvengsite grindų subraižymo.
 • Reguliariai valykite grindis, o, jei kas nors išsiliejo, nedelsdami pašalinkite dėmę, kad išsiliejusi medžiaga nepažeistų medienos apdailos.
 • Nenaudokite valymo priemonių ar medžiagų, kurių sudėtyje yra aliejinių muilų, poliravimo, vaško, acto ar amoniako. Šios medžiagos gali pažeisti arba nublukinti viršutinę medinių grindų dangą.
 • Jei namuose turite augintinių, nepamirškite pakloti kilimėlių ten, kur jie paprastai ilsisi, nes tokiu būdu išvengsite subraižytų grindų.
 1. Reguliariai atlikite medinių namų apžiūrą

Nuolat tikrindami, ar mediniai namai yra geros būklės, ieškokite pažeistų ar laisvų čerpių, deformuotų, nesandarių ar pilnų latakų bei atvirų gegnių. Skirkite dėmesio ir kaminui, ieškokite pažeidimų ant dūmtraukio vamzdžių, galimų įtrūkimų tarp dūmtraukio vamzdžio ir kamino ar kamino ir stogo. Tikrindami sienas pabandykite surasti bei įvertinti visus medienos įtrūkimus, išblukusias dėmes, galimus miltligės ar pelėsio požymius. Nepamirškite, jog norint palaikyti gerą medinių namų būklę, būtina įsitikinti, kad augalai bei jų vazonai yra mažiausiai 60 cm atstumu nuo medinio namo sienų, medinės terasos ar turėklų, nes tam tikrais atvejais jie taip pat gali tapti medinių namų problemų priežastimi.

 1. Nepamirškite išsaugoti savo medinių baldų

Medinių namų priežiūra apima ne tik konstrukciją, išorę ir grindis. Pakankamai dėmesio reikėtų skirti ir vieniems pagrindinių medinių namų akcentų – baldams. Norėdami geriau prižiūrėti medinius baldus, nepamirškite jų reguliariai valyti. Dulkėms nuo baldų paviršių nuvalyti turėtų pakakti naudoti sausą ir minkštą medvilninį skudurėlį, ypač jei įsipareigojote juos valyti bent du kartus per mėnesį. Įsitikinkite, kad jūsų mediniai stalai, kėdės ir kitų tipų baldai nėra pernelyg veikiami saulės spindulių, nes dėl to ant medžiagos gali atsirasti dėmių, šis gali nušviesėti.

Reguliariai vaškuokite ir sutepkite aliejumi medieną, kad ji blizgėtų ir būtų patvari. Ir jei jums reikia išvalyti ant medienos atsiradusias dėmes, naudokite švelnų indų ploviklį ir šiltą vandenį, tačiau nepamirškite baldų jame ilgą laiką nemirkyti, kad išvengtumėte drėgmės kaupimosi, deformacijos ir kitų pažeidimų.

 1. Kuo greičiau suremontuokite pažeistas namo dalis

Viena didžiausių, su mediena susijusių problemų yra ta, kad kai kokia nors jos dalis pažeidžiama, žala greitai plinta. Todėl, geriausias būdas užtikrinti, kad mediniai namai puikios būklės išliks ilgus metus – spręsti problemas vos šioms atsiradus. Vos pastebėję kokį nors trūkumą ar pažeidimą bet kurioje savo medinio namo dalyje, nedelsdami ją suremontuokite, kad išvengtumėte domino efekto. Geriausias būdas tai padaryti – pasikviesti specialistą, kuris įvertintų žalą ir pasiūlytų geriausią problemos sprendimą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.