Hipoteka: kada imti paskolą su NT įkeitimu, o kada – susilaikyti?

Hipoteka – tai paskola įkeičiant nekilnojamąjį turtą, priklausantį nuosavybės teise, tuo siekiant užtikrinti, jog kredito gavėjas tinkamai vykdytų prisiimtus finansinius įsipareigojimus. Jei ši, gana sudėtingai skambanti sąvoka, jums nėra aiški, primygtinai siūlome į jos paaiškinimą įsiskaityti dar kartą. Kaip ir išsiaiškinti bet kokius kitus neaiškumus, kuriuos kelia hipoteka: paskola, įprastai susijusi su dideliais finansiniais įsipareigojimais, kurių nevykdant, liūdniausias scenarijus – įkeisto NT netekimas.

Kokiems klientams yra rekomenduojama hipotekos paskola?

Paskola su turto įkeitimu, lyginant su kitomis paskolų rūšimis, visų pirma išsiskiria didele, net iki 10 000 Eur siekiančia, maksimalia paskolos suma. Be abejonės, kiekvienas, šiek tiek pasukęs galvą, nesunkiai sudarytume sąrašą, ką už tokius pinigus įsigytume! Tačiau… Stop! Tiek hipotekos paskola, tiek bet koks kitas kreditas, nepriklausomai nuo sumos, turėtų būti imamas tada, kada susiduriama su realiu, finansinių resursų reikalaujančiu, poreikiu, o ne atvirkščiai, kai, paskolai „ׅįkritus“ į banko sąskaitą, pradedama fantazuoti, kur išleisti pasiskolintus pinigus.

Paskola su įkeitimu dažnai aktuali žmonėms, kurie, nors ir turėdami nuosavą nekilnojamąjį turtą, nori įsigyti dar vieną NT objektą. Žinant, kokiose aukštumose šiuo metu yra būsto nuomos kainos, dažnas racionaliai mąstantis žmogus įsigyja antrą būstą nuomai. Tai – ir puiki investicija į vaiko ateitį, kuri, finansų specialistai neleis sumeluoti, dažnu atveju yra geresnis sprendimas nei, pavyzdžiui, kaupiamieji indėliai.

Aišku, kad ir kokia didelė atrodytų ta 10-ties tūkstančių eurų suma, naivu tikėtis už tiek įpirkti butą, o ypač – didmiestyje. Tačiau, turint santaupų ir trūkstant tam tikros sumos norimam būstui įsigyti, tai – tikrai dėmesio vertas variantas, kuris, be kitų privalumų, vilioja ir gana neaukštomis palūkanomis.

Nekilnojamojo turto paskola gali būti panaudojama ir kitoms, didelių lėšų reikalaujančioms reikmėms, pavyzdžiui, būsto remontui, naujų baldų, o gal – namelio ant ratų (puiki idėja mėgstantiems keliauti!) įsigijimui. Taip, hipotekos paskola, imant šią iš smulkiųjų kreditorių, gali būti naudojama ne tik tiesiogiai NT įsigyti. Tuo tarpu komerciniai bankai finansinių paslaugų atžvilgiu tokie lankstūs nėra ir, įprastai, už kiekvieną išleistą eurą reikalauja išsamios ataskaitos.

Svarbu paminėti, jog paskola su nekilnojamojo turto įkeitimu gali būti išduodama asmenimis nuo 19 iki 60 metų, o paskolos suma turi būti ne didesnė nei 80 proc. įkeičiamo NT turto vertės.

Kada hipotekos paskola – netinkamas sprendimas?

Paskola su turto įkeitimu yra išduodama asmenims, kurie, įvertinus mokumą, yra pajėgūs tinkamai vykdyti finansinius įsipareigojimus. Visgi, kad ir kokiais objektyviais kriterijais remiantis yra atliekamas kliento mokumo įvertinimas, tai – ne garantija, jog asmeniui pavyks susidoroti su naujai užgriuvusiomis išlaidomis, kurios, priklausomai nuo paskolos sumos, gali būti iš tiesų nemenkos.

Jei nekilnojamo turto paskola nėra „deganti“, atlikite savotišką eksperimentą, ir kokius tris mėnesius pabandykite iš savo biudžeto „išbraukti“ sumą, maždaug lygią būsimai mėnesinei įmokai. Jei sumažėjusios pajamos, o tiksliau – išaugusios išlaidos ženkliai per gyvenimo kokybę „nekerta“, tikėtina, jog ir su būsimais finansiniais įsipareigojimais susidorosite. Aišku, nori nenori, šiokios tokios permainos bus būtinos. Dažniausiai žmonės stengiasi „apkarpyti“ nebūtinas išlaidas, tačiau, idealiu atveju, rekomenduojama ieškoti ir papildomų pajamų galimybės.

Visgi, jei po minėto eksperimento kilo bent menkiausių abejonių dėl hipotekos paskolos, geriau bent laikinai susilaikyti nuo šio žingsnio. Kaip ir tokiu atveju, jei, po pasitarimo su šeimos nariais, jie išreiškė savo abejones ar nepritarimą. Juk paskola su NT – reikšmingas žingsnis, paliesiantis visus namiškius.  

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.