Moterims būdingos ligos – priežastys ir simptomai

Daugybė moterų atidėlioja vizitus pas gydytojus ir vengia profilaktinės sveikatos apžiūros, baiminantis sulaukti neigiamų žinių. Tačiau reguliari profilaktinė sveikatos apžiūra yra būtina norint laiku nustatyti įvairias rimtas ligas ir veiksmingai užkirsti joms kelią. Todėl svarbu žinoti įvairias moterims būdingas ligas, jų galimas priežastis ir pagrindinius simptomus.

Krūties vėžys

Krūties vėžys yra pati dažniausia onkologinė moterų liga Lietuvoje. Kiekvienais metais mūsų šalyje diagnozuojama apytiksliai 1300 krūties vėžio atvejų.

Priežastys

Krūties vėžio priežastys iki šiol nėra visiškai aiškios, tačiau yra žinomi kai kurie veiksniai, galintys padidinti krūties vėžio riziką, pvz., genetika (paveldimumas), amžius, kontraceptikų vartojimas, nemaitinimas krūtimi, antsvoris, vėlyva menopauzė, gerybiniai krūties augliai, alkoholio vartojimas, pakaitinė hormonų terapija menopauzės metu ir kt.

Simptomai

Sergant krūties vėžiu dažniausiai yra juntamas krūtų skausmas, ligai būdingas krūtų pabrinkimas ar jų atrofija, krūtys gali būti sustandėjusios ir sukietėjusios, jos gali tapti labai jautrios ir padidėti sritiniai limfmazgiai.

Endometriozė

Endometriozė – tai liga, kuria dažniausiai serga vaisingo amžiaus moterys (daugiausiai endometriozės atvejų yra nustatoma 25-40 m. amžiaus moterų tarpe). Statistika rodo, kad endometrioze serga apytiksliai 10% moterų ir merginų, tačiau manoma, jog šie skaičiai iš tikrųjų yra gerokai didesni, nes didelė dalis moterų į endometriozei būdingus simptomus nėra linkusios kreipti didelio dėmesio ir juos priskiria „įprastiniams“ pojūčiams menstruacijų metu.

Priežastys

Pagrindinės priežastys, kurios lemia endometriozės vystymąsi, yra moteriški lytiniai hormonai. Nors yra kelios teorijos (pvz., implantacinė, metaplazijos ar embrioninė teorija), tačiau tiksli endometriozės vystymosi priežastis nėra žinoma. Taip pat manoma, kad įtakos šiai ligai gali turėti ir genetiniai veiksniai, imuniteto nusilpimas, neigiami aplinkos veiksniai ir žalingas gyvenimo būdas.

Simptomai

Endometrioze sergančios moterys gali jausti labai skirtingus simptomus – pastarųjų skaičiuojama daugiau nei šimtas. Dėl šios priežasties moterims tampa sunku suprasti, kurie simptomai galėtų būti nulemti rimtos ligos, o kurie yra susiję tik su menstruacijų ciklu. Dažnai moterys jaučia įvairius skausmus mėnesinių metu, susiduria su tepimu tirštomis ir rusvomis išskyromis, mėnesinės gali būti nereguliarios, gali užkietėti viduriai ar pūsti pilvą, gali skaudėti lytinių santykių metu, gausiai kraujuoti mėnesinių metu, kamuoti nuovargis. Taip pat endometriozei būdingas ir nevaisingumas.

Gimdos kaklelio vėžys

Gimdos kaklelio vėžys yra labai dažna ir labai pavojinga moterų liga, tačiau ji gali būti nesunkiai išgydoma, jei pastebima ankstyvoje stadijoje.

Priežastys

Viena iš pagrindinių gimdos kaklelio vėžio priežasčių yra žmogaus papilomos virusas (ŽPV). Todėl kiekviena moteris, kuris gyvena aktyvų lytinį gyvenimą, susiduria su gimdos kaklelio vėžio rizika.

Simptomai

Simptomai gali būti įvairūs, tačiau dažnai pasitaiko kraujavimas lytinių santykiu metu ir tarp menstruacijų. Tarp vėlyvesnių ligos simptomų gali būti priskiriamas dubens skausmas, apatinės nugaros dalies skausmas, svorio kritimas ir kojų patinimas.

Kiaušidžių vėžys

Lietuvoje kiekvienais metais kiaušidžių vėžys yra nustatomas daugiau nei 400 moterų. Kiaušidžių vėžys yra dažnesnis nei gimdos kaklelio vėžys.

Priežastys

Kiaušidžių vėžio priežastys iki šiol nėra visiškai aiškios, tačiau viena iš priežasčių gali būti genetika. Statistika rodo, kad moterims, kurių mama arba sesuo sirgo kiaušidžių vėžiu, rizika susirgti šia liga išauga net dvidešimt kartų. Dažniausiai kiaušidžių vėžys yra nustatomas vyresnėms nei 50 m. amžiaus moterims.

Simptomai

Kiaušidžių vėžio simptomai gali būti pakankamai apgaulingi ir menkai pastebimi. Dažniausiai ryškesni ligos simptomai pasireiškia, kai liga būna pažengusi. Ankstyvoje kiaušidžių vėžio stadijoje galima justi skausmą pilvo apačioje arba šone, gali pasunkėti rijimas, atsirasti dažnas noras šlapintis, greitai jaučiamas pasisotinimas maistu, pilnumo jausmas ir kt. Pažengusiose kiaušidžių vėžio stadijose gali sutrikti menstruacijų ciklas, prasidėti nugaros ir apatinės pilvo dalies skausmai, atsirasti vidurių užkietėjimas, pilvo patinimas ar pilvo apimties padidėjimas, gali būti jaučiamas skausmas lytinių santykių metu, gali prasidėti pykinimas ir vėmimas, kamuoti nuovargis ir kt.

Moterims būdingų ligų yra ir daugiau, todėl labai svarbu į savo sveikatos ir savijautos pokyčius žvelgti labai atsakingai, nepamirštant profilaktiškai apsilankyti pas savo gydytoją ir atlikti sveikatos apžiūrą, kuri padėtų būti ramioms dėl savo sveikatos.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.